Zestaw programów dydaktyczno – wychowawczych w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie:
Nr w zestawie |
Nazwa programu |
Autorzy |
Cel programu |
1/p/KBwRK/2017 |
Program zajęć edukacyjnych dla słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych w zawodach technik dróg i mostów kolejowych, technik transportu kolejowego i technik automatyk sterowania ruchem kolejowym „Człowiek, nauka i technika w służbie bezpieczeństwa w ruchu kolejowym”. |
Joanna Paćkowska – Dudzik, Dariusz Broda, Robert Guzek, Andrzej Michalak |
Poszerzenie wiedzy i umiejętności przez słuchaczy z zakresu bezpieczeństwa na Kolei w następujących zagadnieniach tematycznych: w ruchu kolejowym, w sterowaniu ruchem kolejowym i w budowie i eksploatacji dróg kolejowych oraz obiektów inżynieryjnych |
2/pr/matem/2010-11 |
Program poprawy wyników egzaminu maturalnego z matematyki w szkołach ogólnokształcących wchodzących w skład Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie. |
Alina Czupryniak, Tomasz Pietrzak, Renata Pietrzykowska |
Poprawa wyników egzaminu maturalnego z matematyki w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych. |
3/p/inf/2010-11 |
Program poprawy wyników egzaminu zawodowego w Szkole Policealnej dla Dorosłych nr 5 w Kutnie w zawodzie technik informatyk w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie. |
Tomasz Rapsiewicz, Mariusz Kozarski, Tomasz Pietrzak, Agnieszka Rosiak |
Poprawa wyników egzaminu zawodowego w zawodzie technik informatyk w szkole policealnej dla dorosłych. |
4/p/mat-przyr/2014-15 |
Program pracy ze słuchaczem zdolnym i mającym trudności w nauce w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie na zajęciach z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych. |
Alina Czupryniak, Tomasz Pietrzak, Grzegorz Zakrzewski przy współudziale Joanny Paćkowskiej - Dudzik |
Wzbudzenie zainteresowania przedmiotami matematyczno – przyrodniczymi oraz podniesienie wyników nauczania. |
Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie
na Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO 2017
W dniu 29 września 2017 roku Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie było obecne na Dniu Kariery na Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO 2017 w Gdańsku. Zaproszenie otrzymaliśmy od PKP S.A. Centrali, PKP Intercity i od redakcji Kuriera Kolejowego. TRAKO objęte były patronatem honorowym Ministra Infrastruktury i Budownictwa.
źródło: trakotargi.amberexpo.pl
TRAKO to 30 tys. m2 powierzchni wystawienniczej, 1000 m torów do ekspozycji taboru, maszyn i urządzeń drogowych oraz około 700 wystawców z 25 krajów.
Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO to miejsce spotkań firm z branży kolejowej, m.in. przewoźników, dostawców technologii, producentów, przedstawicieli władz, ekspertów, inwestorów oraz przedstawicieli placówek oświatowych kształcących w zawodach z branży kolejowej. Jest to też miejsce dyskusji, wymiany doświadczeń i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Podczas Targów odbywały się prezentacje, debaty, seminaria, konferencje. Nie zabrakło wystawców z branży transportu szynowego z Polski, Niemiec, Wlk. Brytanii, Czech, Szwajcarii, Francji, Austrii, Litwy, Łotwy, Białorusi, Słowacji, Hiszpanii, Rumunii, Holandii, Węgier, Belgii, Finlandii, Chin, Rosji, Włoch, Ukrainy, Szwecji......
Ekspozycje zewnętrzne przybliżyły uczestnikom TRAKO pojazdy szynowo – drogowe, maszyny i urządzenia techniczne, elektryczne zespoły trakcyjne, maszyny torowe, uniwersalne zgarniarki itp....
Nasza Placówka uczestniczyła w debacie „Reforma systemu oświaty – szansą odbudowy szkolnictwa kolejowego”. Dyskutowano na temat sposobu zażegania kryzysu szkolnictwa zawodowego, potrzeb rozwojowych branży kolejowej, sytemu koordynacji kształcenia zawodowego z rynkiem pracy, strategii pozyskiwania uczniów do szkół branżowych. Transport szynowy to dynamicznie rozwijający się sektor gospodarki, wykorzystujący innowacje technologiczne. Jest to też branża zainteresowana pozyskaniem nowych pracowników, a tym którzy już pracują może oferować nową ścieżkę kariery.
Dzień Kariery dał nam możliwość bezpośredniej wymiany informacji między przedstawicielami branży kolejowej, zaprezentowania wzajemnych oczekiwań, pozwolił również zapoznać się nie tylko z polskimi projektami realizowanymi dla transportu szynowego. Pozyskaliśmy również wiele pomocy dydaktycznych.
Centrum docelowo będzie również brało udział w seminariach branżowych w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie (w branży transportowo – spedycyjno – logistycznej oraz ochrony zdrowia i pomocy społecznej i ochrony oraz bezpieczeństwa osób i mienia), których celem jest wyznaczenie kierunku rozwoju danej branży i danego zawodu. Seminaria branżowe odbędą się z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstw właściwych dla danych zawodów.
W dniu 3 lipca 2017 roku Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie dołączyło do szacownego grona Sygnatariuszy Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Dokument uczestnictwa w imieniu całej społeczności Centrum podpisała p. dyr. Joanna Paćkowska – Dudzik w siedzibie Urzędu Transportu Kolejowego w Warszawie.
Filarem kultury bezpieczeństwa jest stosowanie proaktywnego podejścia do kwestii bezpieczeństwa. Takie podejście opiera się głównie na właściwej stosowanym procesie zarządzania ryzykiem, w tym wykorzystywaniu wiedzy i kompetencji do identyfikowania zagrożeń i wdrażania adekwatnych środków kontroli ryzyka oraz szacowania ryzyka.
(źródło: UTK)
Placówka znalazła się w gronie około 160 uczestników, wśród których są m.in.: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych, jednostki naukowe i uczelnie, przewoźnicy, zarządy infrastruktury, producenci jak i dostawcy usług na rzecz sektora kolejowego.
Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie, według wytycznych Urzędu Transportu Kolejowego w Warszawie modyfikuje programy nauczania na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, wyodrębniając efekty kształcenia w zakresie bhp. Ponadto, w zawodach: technik dróg kolejowych i obiektów inżynieryjnych oraz automatyk sterowania ruchem kolejowym programy nauczania będą poszerzone o treści programowe dotyczące zagadnień specjalistycznych z zakresu budowy pojazdów szynowych, ruchu kolejowego i sygnalizacji kolejowej, co umożliwi awans zawodowy i ewentualną reorientację zawodową absolwentów kierunków zawodowych z branży kolejowej (np. zdobycie kwalifikacji maszynisty). Po ukończeniu w CKU w Kutnie ww. kursów lub kursów w zawodach technik transportu kolejowego i technik elektroenergetyk pojazdów szynowych kandydaci na maszynistów będą zwolnienie z części teoretycznej egzaminu na maszynistów.
Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie ma w planach wziąć udział w II edycji konkursu o Nagrodę Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”.
Bombardier Transportation (ZWUS) Polska
Sp. z o. o. w Katowicach
w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie
W dniu 24 maja 2017 roku w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie przedstawiciele firmy Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sp. z o. o. w Katowicach przeprowadzili szkolenie dla słuchaczy kwalifikacyjnego kursu zawodowego „E.21. Montaż i eksploatacja urządzeń i systemów sterowania ruchem kolejowym z dodatkowymi uprawnieniami SEP do eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci do 1kV” w zawodzie technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, dotyczące urządzeń sterowania ruchem kolejowym. W szkoleniu uczestniczyli również słuchacze równorzędnego kursu w ww. zawodzie w systemie zaocznym. Szkolenie jest owocem współpracy między Centrum i Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sp. z o. o. w Katowicach. W ramach preorientacji zawodowej w wybranym fragmencie szkolenia brali również udział słuchacze liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, którzy kiedyś może podejmą się nauki w tym trudnym i odpowiedzialnym zawodzie.
Słuchacze kursu utrwalili wiadomości i umiejętności dotyczące systemów sygnalizacji przejazdowej, liczników osi i zasad ich działania, napędów zwrotnicowych, blokad liniowych, przekaźnikowych stacyjnych systemów zależnościowych, komputerowych stacyjnych systemów zależnościowych oraz sterowników obiektowych. Przybliżyli zasady działania lokalnego centrum sterowania oraz centrum utrzymania i diagnostyki. W ramach prelekcji o zastosowaniu urządzeń SRK przedstawili również ich wykorzystanie w systemach tramwajowych i systemach dla metra. Zapoznali również słuchaczy z europejskim standardem systemu zabezpieczenia jazdy pociągu i komunikacji cyfrowej (ERTMS) oraz jego zastosowanie na terenie Polski.
Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie pozyskało również od firmy wiele cennym plansz tematycznych dotyczących urządzeń SRK do celów dydaktycznych.
Dyrekcja Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie dziękuje firmie Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sp. z o. o. w Katowicach za zaangażowanie i przekazanie cennych informacji, jak również materiałów dydaktycznych dla słuchaczy Placówki.
Dyrekcja CKU w Kutnie dziękuje również oddelegowanym pracownikom Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sp. z o. o. w Katowicach, którzy przeprowadzili szkolenie. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu dydaktycznemu słuchacze kursu poszerzyli swoją wiedzę o urządzeniach sterowania ruchem kolejowym.
Osiągnięcia Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie.
W Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie zaszło wiele pozytywnych zmian. Praca Centrum ukierunkowana była zawsze na doskonalenie organizacji pracy, zapewnienie jakości na każdym etapie funkcjonowania oraz na doprowadzenie słuchacza do sukcesu edukacyjnego. Prowadzona polityka jakości doprowadziła do wielu pozytywnych zmian i wielu osiągnięć:
………o następnych osiągnięciach będziemy informować na bieżąco….
Osiągnięcia Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie w 2016 roku
W roku 2016 w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie zaszło wiele pozytywnych zmian. Działalność Centrum ukierunkowana była na:
Prowadzona polityka jakości doprowadziła do wielu pozytywnych zmian i wielu osiągnięć.
Oto najważniejsze z nich: